Cam Elyaf Takviyeler

Ürünler » Cam Elyaf Takviyeler

CAM ELYAFI KOMPOZiT ENDÜSTRiSiNiN ÖNCÜ TAKVİYE MALZEMESİ

Alümina-kireç-borosilikat gibi, ana malzemelerden üretilen “E”camından cam elyafı yüksek elektriksel yalıtım özellikleri, neme karşı direnç ve yüksek mekanik özellikleri sayesinde,polimer matriks kompozitleri içinde en çok kullanılan takviye malzemesi durumundadır. Diğer bir ticari cam kompozisyonu olan “S” camı; hem daha yüksek mukavemet, ısı dayanımı ve eğilme modülü, hem de geliştirilmiş kimyasal dayanım özellikleri ile daha spesifik cam elyaf takviye malzemesi olma özelliğine sahiptir.

Kompozitlerin takviyesi için kullanılan cam elyafı genellikle 9 ile 23 mikron arasındadır. Cam elyaf takviye Lifler; elektrikle ısıtılan platin rodyum alaşımlı üzerinde yüzlerce küçük delik bulunan kovanlardan (bufling), yüksek hızlarla (20-25 m/s.) çekilmektedir. Kovanlar, cam liflerinin serbest bir akış ile aktığı, sayısı 4000’ni aşabilen delik sayısına sahiptirler. Serbest bir halde akan cam filamentlerinin bir araya getirilmesiyle demet elde edilir. Buflingler’den akan filamentlerin ısı değeri su ve hava ile soğututularak düşürülmektedir. Daha sonra, cam filamentlerinin korunması ve kompozit laminat özelliklerinin arttırılması amacıyla kimyasal bir bağlayıcı ile kaplanmaktadır. Bağlayıcı; cam elyafının kalıplama özelliklerini ve elyaf – matriks bileşimini de belirlemektedir.

Cam üretim prosesi, özel bir formülasyona sahip erimiş cam ile başlar. Erimiş cam, küçük kalibre edilmiş platin alaşımlı kovanlardan (Bushing) aşağı akar. Çabucak soğuyan cam lif şeklini alır ve silindir şeklinde sarılır. Sarma hızı, sıcaklık ve kovan boyutu, elyaf çapını belirler. Özel amaçlara uygun olmak üzere “E” ve “S” cam elyafının yanı sıra, bir çok cam elyafı formülasyonu mevcuttur.

Cam tipi Özellikleri

A-camı Yüksek alkali oranı-düşük maliyet

C-camı Kimyasal dayanım (Yüzey tülleri)

E- camı Elektriksel özellikler

L-camı Radyasyona karşı kurşun içerir

M- camı Yüksek elastik modül

S-2 camı Yüksek çekme dayanımı

W-2 camı Paneller için yarı şeffaf

AR-camı Alkali dayanım

R-camı Yüksek çekme dayanımı

Cam elyafı üreticilerinin çoğunluğu E-camını kullanırlar. Bunun nedeni, E camı elyafının polyester ve epoksi reçinelerle birlikte iyi mekanik dayanım değerleri sağlamasıdır. Tipik bir E camı formülasyonu şöyledir: Silika kumu %54, Alüminyum oksit %15, Kalsiyum oksit %17, Baryum oksit %8 ve Sodyum oksit %6 Tipik bir A camı formülasyonunda daha yüksek sodyum bulunurken, S2 camı formülasyonunda, E-camına oranla daha saf malzeme kullanılır.

 

El Yatırması için kırpılmış Cam Elyafından Keçe


300 gr Camelyafı
Cam elyaf fiber glass keçeleri, genel amaçlı el yatırması...
450 gr Cam Elyaf
Cam elyaf keçe, genel amaçlı el yatırması uygulamaları...
600 gr Cam Elyaf
Cam elyaf fiber glass keçeleri, genel amaçlı el yatırması...

Cam Dokuma Uygulamaları


300 gr/m2 Dokuma Örgü Elyaf
Cam elyaf fiber glass keçeleri, genel amaçlı el yatırması...
500 gr/m2 Dokuma Örgü Elyaf
Cam elyaf fiber glass keçeleri, genel amaçlı el yatırması...
800 gr/m2 Dokuma Örgü Elyaf
Cam elyaf fiber glass keçeleri, genel amaçlı el yatırması...

BMC Takviyesi İçin Kırpılmış Elyaf Demetleri


BMC1 Kırpılmış Cam Elyaf
Cam elyaf Glass Fiber / BMC kırpılmış demetleri, "E" camı...

Püskürtme için Çok uçlu Fitiller


KCR2(M) 2400 TEX Roving Püskürtme Fitili
Spray-up püskürtme elyaf çok uçlu fitili, özel...

Yüzey Tülü / Kortel