El Yatırması için kırpılmış Cam Elyafından Keçe

Ürünler » » Cam Elyaf Takviyeler » El Yatırması için kırpılmış Cam Elyafından Keçe

Keçeler; genellikle birim alan ağırlığı ile ifade edilmektedir. Örneğin; 300-450 gr./m2 cam elyaf kırpılmış demetten keçenin birim alan ağırlığı 300-450 gr. olacaktır. Diğer farklılıklar; keçeyi bir arada tutan bağlayıcının miktarı ve türüne göre ifade edilmektedir. El yatırması gibi bazı kalıplama metodlarında, bağayıcının çözülmesi gerekmektedir. Diğer proseslerde; özellikle pres kalıplamada, bağlayıcı, hidrolik kuvvetlere ve kalıplama sırasında, matriks reçinenin çözme etkisine karşı direnç göstermelidir. Bu yüzden keçeler, çözülebilen ve çözülemiyen olarak bilinen iki kategori içerisinde üretilmektedir. Çok sayıda bükümlü ve bükümsüz iplikler kullanılarak üretilen dokunmuş cam kumaşlar da mevcuttur. Bu kumaşların farklı dokuma çeşitleri olup, kalınlıkları 0,026 mm. ile 10,16 mm. arasında değişmektedir. Kumaşlar yönlendirilmiş mukavemet ve yüksek elyaf oranı özellikleri sunmaktadır. Bu özellikler, yüksek teknoloji ile kompozit uygulamalarında aranan özelliklerdir.

“Kumaş” ifadesi; bütün düz tabakaları, rulolanabilen ürünleri, tam olarak kumaş olsun veya olmasın, kapsamaktadır. Kumaşın herhangi bir elyaf türü ile üretilmesi mümkündür. En yaygın olanları cam elyafı, karbon ve aramid’dir. Reçinelerin takviye edilerek, kompozit ürün haline getirilmesinde dört yaygın kumaş türü mevcuttur. Bu kumaş ürünlerinin genel özellikleri, düz tabaka ürünler halinde 25 ile 275 metre uzunluğunda ve 7 cm. ile 3 m. genişliğinde üretilebilmesidir. Tabaka şeklindeki ürünler elle işlenebilmeye, kesilebilmeye ve kalıba taşınabilmeye uygun olmalı, aynı zamanda kalıp şekline ve dönüşlerine uyacak biçimde, yeterincede esnek olmalıdır. Uygun şekilde tasarlanmış olan kumaş ürünlerde kumaşın reçine tarafından ıslatılması ve reçinenin lifler arasına nüfuz etmesi, kısa sürede gerçekleşir. Ayrıca, reçine uygulandığında kumaş kalıp içinde sürüklenmez, yerinde sabit olarak kalır. Kumaşlar hem elyaf oranı olarak,hem de takviyenin yerleşimi bakımından gerekli ürün özelliklerini karşılamaktadır. 

Bu beklentileri öğütülmüş lifler veya kırpılmış elyaf ile karşılamak mümkün değildir. Ancak, nispeten pahalı bir ekipman kullanılarak kontinü demetlerin kalıba yerleştirilmesi ile benzer mukavemet değerlerine ulaşılabilir. Birçok kumaşta, elyafın devamlılık özelliği sayesinde mukavemet/ağırlık oranı, kesilmiş ve kırpılmış elyaf türlerine oranla daha yüksektir. Dikişli keçe adı altında bilinen kumaş türlerinde, kumaşın yapısı içerisinde, elyafın farklı yönlerde yerleştirilebilme özelliği bulunmaktadır.Bu özellik, “kesme” ve “burkulma” yüklerine karşı dayanım açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

El Yatırması için kırpılmış Cam Elyafından Keçe Kategorisine ait ürünler


300 gr Camelyafı
Cam elyaf fiber glass keçeleri, genel amaçlı el yatırması...
450 gr Cam Elyaf
Cam elyaf keçe, genel amaçlı el yatırması uygulamaları...
600 gr Cam Elyaf
Cam elyaf fiber glass keçeleri, genel amaçlı el yatırması...