KALIP AYIRICILAR

Ayırıcılar, CTP parçaların kalıptan çıkarılmasını sağlayan malzemelerdir. Bu ürünler reçineye katılarak kalıba uygulanmakta veya hem reçineye katılmakta hem de kalıba sürülmektedir. Çinko sterat reçineye katılan pres kalıplama için geliştirilmiş popüler bir kalıp ayırıcıdır. Vakslar, silikonlar ve teşon gibi diğer kalıp ayırıcılar, kalıp yüzeyine doğrudan uygulanabilmektedir.

Vaks Kalıp Ayırıcılar

Vaks kalıp ayırıcılar çoğunlukla vaks cilâ şeklinde kullanılır. Yüksek oranda Carnuba vaksından yapılmışlardır ve silikon katkı içermezler. Carnuba vaks esaslı özel vaks pasta cilâlar sunan çeşitli üreticiler vardır. Sert, orta sert ve yumuşak kıvamda bulunabilirler. Kalıp yüzeyinde vaks birikmesine mani olmak ve kalıp yüzeyinin bir defada kaplanıp temizlenebilmesi için sıvı kalıp ayırıcılar da mevcuttur. Vaks cilalar parlak son yüzeyler vermek için parlatılarak da kullanılırlar. Normal olarak ince birçok kat olarak uygulanır ve her uygulamada aynı işlem tekrarlanır. Uygun kalınlığa ulaşılana kadar yaklaşık altı kat vaks, her katı ayrı ayrı parlatarak sürmek gerekebilir. Her tabakanın kalınlığını arttırarak tabaka adedini azaltma yoluna gidilmemelidir. Böyle bir uygulama istenilen nitelikte bir ayırıcı tabakası elde edilememesine neden olur.

Silikon Kalıp Ayırıcılar

Silikon kalıp ayırıcılar epoksi reçine sistemleri için uygundur. Ancak polyester reçine sistemleri ile silikon kalıp ayırıcıların karışma olasılığı çok yüksek olduğundan, sıcak pres kalıplama dışında polyester reçine sistemiyle kullanılamazlar. Aynı şekilde poliüretan reçinelerin köpürmesini önlediklerinden bu uygulamalar için de tavsiye edilmezler. Spray, emülsiyon, solüsyon ve yağ şeklinde birçok silikon kalıp ayırıcı ticari olarak bulunmaktadır.

Diğer Başlıca Kalıp Ayırıcılar

Polivinil Alkol (PVA), Spray Kalıp Ayırıcılar, Film Kalıp Ayırıcılar, Selüloz Asetat, Nitro Selülüz ve Şellak’dır.

Kalıp Ayırıcılar Kategorisine ait ürünler


Polivaks Aero 7
Profesyonel vaks bazlı kalıp ayırıcı olup aerosol formdadır. Kalıp...
Polivaks SV-6
Polivaks SV-6 polyester ve CTP malzeme üretiminde, ürünleri...
Polivaks Ekonomik
Polivaks Ekonomik, poliester ve CTP malzeme üretiminde,...
Polivaks N Normal Vaks
Polivaks N Yüksek performans sistem vaksı Polivaks N, yeni veya...
Sıvı Kalıp Ayırıcı
Polivaks SIVI PVA Yüksek performans sıvı kalıp ayırıcı. Polivaks...
Poltem Vaks
Poltem vaks kalıp ayırıcı, polyester ve CTP üretiminde...